Konut kredisi kullananların sayısı 2 milyonu aştı

Eklenme Tarihi 29.12.2017

BB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın: "2016 sonu itibarıyla konut kredisi kullanan kişi sayısı 2 milyonu aştı. En çok tercih edilen kredi dilimlerinin 100 bin TL ile 150 bin TL arasında, en çok tercih edilen vadenin ise 8 yıl olduğunu görüyoruz. Konut kredisini en fazla kullanan yaş aralığı ise 31-41 arası" dedi.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, 2016 sonu itibarıyla konut kredisi kullanan kişi sayısının 2 milyonu aştığını belirterek, "En çok tercih edilen kredi dilimlerinin 100 bin TL ile 150 bin TL arasında, en çok tercih edilen vadenin ise 8 yıl olduğunu görüyoruz. Konut kredisini en fazla kullanan yaş aralığı ise 31-41 arası." ifadelerini kullandı.

TBB'den yapılan açıklamaya göre, TBB Risk Merkezi’nin banka ve finansal kuruluşlardan topladığı kredi bilgileri kullanılarak hazırlanan Konut Kredi Analizi çalışması, konut kredisi miktarı ve kullanan kişi sayısının istikrarlı bir şekilde arttığını gösteriyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TBB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, konut kredilerinin diğer bireysel kredi türlerine göre daha hızlı arttığını belirterek, 2016 döneminde bu kredilerin milli gelire oranının 2 puan artarak, yüzde 7 seviyesine çıktığını kaydetti.

2016 sonu itibarıyla konut kredisi kullanan kişi sayısının 2 milyonu aştığını ifade eden Aydın, şunları aktardı:

"En çok tercih edilen kredi dilimlerinin 100 bin TL ile 150 bin TL arasında, en çok tercih edilen vadenin ise 8 yıl olduğunu görüyoruz. Konut kredisini en fazla kullanan yaş aralığı ise 31-41 arası. AB ülkeleri ile karşılaştırıldığında konut kredilerinin büyüme potansiyelinin yüksek olduğu anlaşılıyor. Bu nedenle talebin devam etmesini bekliyoruz. Ancak konut sektöründe finansman imkanlarının daha da iyileştirilmesi için konut kredilerinin menkul kıymetleştirme yoluyla sermaye piyasalarına gelmesi gerekiyor."

Aydın, kaynakların kısa vadeli, ancak konut kredilerinin ortalama 7 yıl vadeli olduğunu belirterek, piyasalarda istikrarın sürdürülmesinin çok önemli olduğunu kaydetti.

Hüseyin Aydın, kredilerin sağlığı ve müşterilerin öngörülmeyen risklerden korunması açısından krediye ömrü süresince sigorta yapılmasının önemine dikkat çekti.

Yazılım&Tasarım OMEDYA
Tüm Hakları Ostim Gayrimenkul'e Aittir