11 ayda 137 bin konut satıldı

Eklenme Tarihi 29.12.2017

Kentsel dönüşüm projelerinin yanı sıra yeni markalı konut, ofis ve alışveriş merkezi projeleriyle dikkat çeken Ankara’da konut satışları artıyor. Başkentte 11 ayda 137 bin 693 konut satıldı. 9 ayda yaklaşık 89 bin konut için de ruhsat verildi.

GAYRİMENKUL sektörünün en hareketli olduğu şehir İstanbul olsa da son yıllarda atağa kalkan Ankara satışlardaki artış hızıyla dikkat çekti. Yılın ilk 11 aylık döneminde Ankara’da, geçen yıla göre yüzde 6.7’lik artışla, 137 bin 693 konut satışı gerçekleşti. Ankara bu performansıyla İstanbul’un ardından Türkiye’nin en fazla konut satışı gerçekleştiren ikinci şehri oldu. İlde satılan konutların 52 bin 785 adedi birinci el, 84 bin 908 adedi ise ikinci el konutlardan oluştu. Ankara’da yılın ilk 11 ayında el değiştiren evlerin, 53 bin 28 adedi konut kredisi ile alınırken, 84 bin 665 adedi ise peşin veya senetle satın alındı. Belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatlarına bakınca da şehrin gelişim potansiyeli ortaya çıkıyor. Yılın ilk 9 ayında Ankara’da 88 bin 994 daire için ruhsat verildi. 

DÖNÜŞÜYOR 
EVA Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık şirketi Ankara Bölge Müdürü Zeynel Akkaya, son on yıllık dönemde Ankara’da gayrimenkul sektörü açısından oldukça önemli projeler gerçekleştirildiğini söyledi. Büyük ölçekli kentsel dönüşüm projelerinin yanı sıra peş peşe gerçekleştirilen konut, alışveriş merkezi, otel, ofis projeleri ve kamu yatırımları ile şehrin önemli bir gelişim ürecine girdiğini belirten Akkaya, “Son zamanlarda orta ve üst kesime hitap eden ofis ve işyeri projeleri oldukça önem kazandı. Eskişehir Yolu, Konya Yolu üzeri, Söğütözü, Çukurambar ve Balgat bölgelerini de kapsayan alan, Ankara’nın yeni merkezi iş alanı olarak tanımlanmaya başladı. Bu bölgelerde var olan binaların doluluk oranı yüksek seviyelerde olup, inşaat halindeki projelerde ise satışlar belli seviyelere ulaştı” dedi. 

KONUT İNCEK VE ORAN’DA
Son yıllarda Ankara’nın özellikle Söğütözü bölgesi ile Eskişehir Yolu ve Konya Yolu üzerindeki arsaların tercih edildiği projelerde ağırlıklı olarak iş merkezi ve AVM konseptlerine sahip karma projeler gerçekleştirildiğini belirten Akkaya, konut yatırımlarının ise İncek, Yaşamkent, Çayyolu, Beysukent ve Oran çevresinde yoğunlaştığını ifade etti. Ankara’da değerlenen ilçelere bakınca Çankaya, Yenimahalle, Etimesgut, Mamak’ın öne çıktığını belirten Akkaya, “Bu aks üzerinde yer alan Sincan-Yenikent, Batıkent, Eryaman, Elvankent ve Etimesgut gibi semtler değerlerini yükseltiyor” dedi. Çayyolu ile Çankaya’yı birleştiren ve İncek bölgesi içinden geçen bulvarın ulaşıma açılması ve yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanmasıyla bölgeye talebin arttığını belirten Akkaya,”Bu bulvar çevresinde Beytepe-İncek bölgesinde de yeni projeler yapılmaya başlandı ve hareketlilik devam ediyor. Bölge Ankara’nın güney ve batı aksı arasında kalan alan olup kısa dönemde bu bölgenin öne çıkacağı düşünülüyor. Çankaya ilçesinde konut satış birim değerleri bölgesel bazda farklılık göstermekte olup metrekare satış fiyatları 2 bin lira ile 10 bin lira arasında değişiyor. Yenimahalle ve Etimesgut ilçelerinde ise bu değerler 1500 lira ile 5 bin lira aralığında” dedi. 

Yazılım&Tasarım OMEDYA
Tüm Hakları Ostim Gayrimenkul'e Aittir